Projekt OSOZ2

  Projekt OSOZ2

  Co to jest System OSOZ 2 i po co jest tworzony? System OSOZ 2 to Zintegrowany System Obsługi Zabezpieczeń powstający w ramach Programu e-Cło.

   

  System będzie obsługiwał wszystkie typy zabezpieczeń oferując Systemom krajowym, Systemom tranzytowym Państw członkowskich UE (NTA) oraz podmiotom dokonywanie różnych operacji na zabezpieczeniach takich jak:
  Obciążenie salda zabezpieczenia,
  Wycofanie obciążenia salda zabezpieczenia,
  Zwolnienie  salda zabezpieczenia,
  Wycofanie zwolnienia salda zabezpieczenia,
  Sprawdzenie zabezpieczenia,
  Kredytowanie kwoty referencyjnej zabezpieczenia,
  Blokowanie operacji związanych z dokumentem obciążającym zabezpieczenie,
  Wycofanie blokowania operacji związanych z dokumentem obciążającym zabezpieczenie,
   
  Dla kogo to jest?
  Z Systemu OSOZ 2 będą korzystać Systemy Informatyczne Służby Celnej, takie jak: ZEFIR 2, AIS, EMCS, NCTS, aplikacje tranzytowe Państw członkowskich UE obsługujące zabezpieczenia tranzytowe oraz podmioty zewnętrzne. Przewiduje się, że systemy SISC będą komunikować się z Systemem OSOZ 2 za pośrednictwem interfejsu niewizualnego, NTA będą się komunikować z Systemem OSOZ 2 poprzez wspólnotową sieć CCN/CSI, natomiast dla podmiotów przewidziano specjalny portal ECIP/SEAP za pośrednictwem którego otrzymają dostęp do swoich zabezpieczeń. Dla podmiotów, które posiadają własne systemy obsługi celnej przewidziano również możliwość komunikacji z wykorzystaniem interfejsu niewizualnego.

  Pliki do pobrania


  OSOZ2